King’s Ely Acremont
Mr John Attwater | JA | Principal of King’s Ely |
Mrs Faye Fenton-Stone | FFS | Headteacher |
Ms Harriet Gervasio | HG | Deputy Head |
Mrs Heather Strudwick | HCS | Head of EYFS and Nursery |
Revd Dr Ros Lane | RL | Chaplain |
Mrs Lucy Taylor-Dixon | LTD | Community Welfare Advisor/Mental Health Lead |
Miss Caitlin Beavis | CLB | Assistant Community Welfare Advisor |
Mrs Michelle Bailey | SB | Teaching Assistant |
Miss Ellie Cullum | EFC | RCF/Sports |
Mr Simon Dean | SXD | 2SD |
Mrs Greta Funnell | GF | RGF |
Ms Hannah Hamilton | HH | Teaching Assistant |
Mr Andrew Hart | AH | 1AH |
Mrs Melanie Jones | MJJ | Teaching Assistant |
Mrs Rebecca Menzies | RZM | Learning Support Co-ordinator |
Mrs Helen Monk | HM | 1HM |
Mrs Rebecca Ogden | REO | Teaching Assistant |
Mrs Fernanda Santarelli | FS | Teaching Assistant |
Miss Leah Seymour | LAS | 2LS |
Mrs Heather Strudwick | HCS | RSW |
Ms Nicholla Thornton | NT | Teaching Assistant |
Mrs Victoria Walker | VXW | RSW & KEA Librarian |
King’s Ely Acremont Nursery
Mrs Heather Strudwick | HCS | Head of EYFS and Nursery |
Mrs Lucy Holden | LJH | Deputy Head of EYFS and Nursery |
Mrs Saba Abidi | SA | Administrator & Nursery Practitioner |
Ms Joanna Coldrick | JC | Nursery Practitioner |
Miss Kayleigh Darkens | KXD | Senior Practitioner |
Mrs Lucy Hunt | LXH | Nursery Practitioner |
Miss Kelly Langford | KZL | Senior Practitioner |
Mrs April Norman | ADM | Nursery Assistant |
Mrs Georgia Smith | GKS | Nursery Practitioner |
Mrs Michelle Smith | MAS | Senior Practitioner |
Mrs Rachael Street | RES | Nursery Practitioner |
Ms Kayley Wright | KW | Nursery Practitioner |
King’s Ely Prep
Mr John Attwater | JA | Principal of King’s Ely |
Mr Richard Whymark | RJW | Head of King's Ely Prep |
Mr Andrew Marshall | AWM | Deputy Head (Pastoral) |
Mrs Laura Roberts | LR | Deputy Head (Academic) |
Revd Dr Ros Lane | RL | Chaplain / Religious Studies |
Mrs Lucy Taylor-Dixon | LTD | Community Welfare Adviser / Mental Health Lead |
Miss Caitlin Beavis | CLB | Assistant Community Welfare Adviser |
Mr John Alexander | JAA | Key Stage 2/Mathematics | |
Mrs Rachel Axten-Higgs | RAH | KS2 English Coordinator | Y6 |
Mr Rory Barraclough | RPB | Y7/English/Games | |
Mr Michael Batty | MWB | Head of Rugby | PE |
Mrs Amy Beck | AB | Y7/History | |
Miss Chanre Bond | CB | Head of Hockey and Tennis | PE |
Mrs Michelle Bottomley | MXB | KS2 English/Mathematics/Science (p/t) | |
Mrs Rebecca Bradshaw | RJB | Head of Netball | |
Mr Martin Bramley | MB | Y4/English | |
Mrs Michelle Burrell-Barnett | MBB | Teaching and Learning Support Assistant | |
Miss Emily Chadwick | EC | Y8/Drama | |
Miss Kirsty Chenery | KRC | Y5/Food Technology | |
Dr Stephen Church | STC | Head of KS2 Mathematics | Y6 |
Mrs Donna Clark | DJC | Teaching Assistant | |
Miss Carly Collins | CC | Y6 | |
Mrs Claire Cox | Teaching & Learning Support Assistant | ||
Mrs Chloe Cullum | CRC | KS2 Religious Studies Co-ordinator | Y3 |
Mr Edward Davis | EJD | Head of Y8 Head of History | Games |
Mrs Marie Delaveau-Fillmore | MDF | Head of KS3 MFL | Y7 |
Dr Ailbhe Duane | AD | KS2 Science Co-ordinator | Y7 |
Mrs Catherine Evans-Buczak | CHB | Head of Classroom Music | |
Mr Daniel Everest | DZE | Head of Computing & Digital Innovation | |
Mr James Foster | JHF | History | |
Ms Cally Gee | CG | Teaching Assistant | |
Miss Dominique Gilbert | DIG | Y8/PE/Games | |
Mrs Lizelle Goosen | LG | Food & Nutrition/Girls’ Games | |
Mrs Celestyne Gordon | CPG | Teaching & Learning Support Assistant | |
Mrs Clare Gorick | CEG | Priory House HsM | |
Mrs Sharon Hellyer | SH | Teaching Assistant (p/t) | |
Mr Jonathan Hobbs | JXH | Head of KEJ Mathematics | Y8 |
Miss Samantha Hopkins | SSH | Graduate Musician in Residence | |
Mrs Alison Inskip | ADI | Library & Resources Co-ordinator | |
Mr Hugh James | HJ | Y4 | |
Mrs Fiona Keene | FJK | Head of Learning Support Teaching and Learning Lead | |
Miss Amanda Kippax | AEK | HsM Saunders | Mathematics |
Mrs Kate Lonnen | KL | Y5 | |
Mrs Louisa Lott | LL | Teaching Assistant (p/t) | |
Ms Jennifer MacPherson | JMM | Learning Support Specialist Teacher | |
Mrs Katie Mankellow | KZM | Head of Y7 & Y8 English | |
Mrs Selina Markwell | SJM | Teaching Assistant | |
Mrs Ruth McAlinden | RJM | Director of Prep Sport | Girls’ Games & PE |
Mrs Helen Melville | HEM | Geography (p/t) | |
Mrs Helen Murphy | HAM | Teaching & Learning Support Assistant | |
Mrs Lorraine Oldham | LO | KS2 MFL Co-ordinator Digital Learning Lead | Y7 |
Mr Richard Oliver | RMO | HsM Queen Emma Head of Science | |
Mrs Sarah Paling | SJP | Art Co-ordinator | Y8 |
Mr Harrison Palmer | HJP | Head of Boys' Cricket | Boys’ Games & PE |
Mr Alan Parkinson | AP | Head of Geography | Y8 |
Mr Dan Parratt | DP | HsM Queen Philippa | Science/Games |
Mr Chris Parsons | CP | Head of Performance Music | |
Mr Oliver Pengelly | OWP | Director of Drama & Theatre | |
Mrs Loveday Perceval-Maxwell | LPM | HsM Walsingham | |
Mrs Olivia Petherick | OP | HsM Goodwin Head of Prep PSHE | English/Games |
Mr Neil Porter-Thaw | NPT | Director of Music | |
Mr Alastair Ray | ADR | Head of Y7 Design & Technology Co-ordinator | |
Mr Jonathan Riches | JSR | Head of Y6-8 Religious Studies | Y7 |
Mrs Clarissa Saberton | CS | Teaching Assistant (p/t) | |
Mr Joseph Sellers | JS | Rowing Coach | |
Mrs Linda Staward | LES | Y3 | |
Mr Harry Stevens | HSS | Graduate Sports Assistant | |
Miss Kathryn Sudbury | KMS | Y8/English/Geography | |
Mrs Liz Topping | LT | Art/Textiles (p/t) | |
Miss Rachel Venables | RV | Teaching and Learning Support Assistant | |
Ms Lucy Walker | LW | Music Assistant and Accompanist | |
Mr Craig Ward | CW | Head of Rowing School House Resident Tutor | |
Mrs Joanna Whymark | JW | Y5/Mathematics | |
Mr Gary Williams | GAW | Head of Prep ESOL | Y6 |
Mrs Judith Yazicilar | JLY | Assistant HsM Priory |
King’s Ely Senior
Mr John Attwater | JA | Principal of King’s Ely | |
Mr Jonathan Shaw | JMS | Head of KES | History |
Mrs Jane Thomas | JRT | Vice-Principal (Academic) | Geography |
Mr Charlie Fisher | CHF | Deputy Head (KES) Designated Safeguarding Lead (KE) | History/Government & Politics |
Miss Hayley Mortimer | HJM | Deputy Head (Co-Curriculum) | Games |
Mr Andy Thomas | AJT | Director of Boarding Head of Politics | History |
Mrs Elizabeth Bennell | EMB | Head of Sixth Form | French |
Mr Matthew Norbury | MPN | Director for International Students | English (ESOL)/Geography |
Revd Dr Ros Lane | RL | Chaplain | |
Mrs Lucy Taylor-Dixon | LTD | Community Welfare Adviser/Mental Health Lead | |
Miss Caitlin Beavis | CLB | Assistant Community Welfare Adviser |
Mrs Carly Aldous-Juneau | CAJ | Fine Art & Textiles (p/t) | |
Mr Daniel Allen | DA | Graduate Sports Assistant | |
Miss Molly Armstrong | MAA | Wendreda Resident Tutor | Sports Coordinator |
Dr Gleb Aleshin | GA | Chemistry/Physics/Games | |
Mr Julian Atkinson | JRA | Classics/English | |
Mr Michael Batty | MWB | Head of Rugby | PE |
Miss Patricia San Millan Bezanilla | PB | Spanish | |
Ms Audrienne Bezzina | ACB | Head of Mathematics | |
Ms Michelle Bird | MB | Head of Cross Country and Athletics | |
Miss Chanre Bond | CB | Head of Hockey and Tennis | PE |
Mrs Brigitte Bousquet | BBS | Head of French and MFL | |
Miss Phoebe Bradbury | PAB | Resident Tutor Etheldreda | PE |
Mrs Rebecca Bradshaw | RJB | Head of Netball | |
Miss Helen Briggs | HBB | Head of Academic Music | Music |
Mr Patrick Carberry | PGC | Head of Design and Engineering | |
Miss Patricia Ling-Casanova (m/l) | PC | Spanish (p/t) | |
Mr Steve Cavill | SGC | i/c Timetable | Mathematics |
Ms Alison Christie | AC | English | |
Mrs Sandra Cox | SLC | Chemistry | |
Ms Stephanie Craig | SJC | Computer Science | |
Mr Colin Currie | CDC | Head of History Extension Co-ordinator | |
Mr Kevin Daniel | KRD | Head of Physical Education | |
Mrs Lorraine Davidson | LCD | Head of Food & Nutrition | |
Mrs Marie Delaveau-Fillmore | MD-F | Head of KS3 MFL | |
Miss Laura Dixon-Smith | LD-S | HsM Wendreda | Drama |
Mrs Helen Edwards | HE | Apprentice Teacher - Science | |
Miss Phoebe Emburey | PE | Lead Rowing Coach | |
Mr Malcolm Ewan | MCE | Economics/Business Studies | |
Miss Katie Farley | KAF | Learning Support | |
Mr James Foster | JHF | History/Rowing | |
Miss Melanie Franklin | MF | Head of ESOL | |
Dr Daniel Gabelman | DPG | Head of English | |
Mrs Maria Adela Munzo Garcia | MG | Spanish (p/t) | |
Mrs Justine Gee | JLG | Business Studies (p/t) | |
Miss Laura Gibson | LXG | Mathematics (p/t) | |
Miss Claire Gilbert | JCG | Mathematics (p/t) | |
Ms Sue-Ellen Godde | SEG | HsM Withburga Head of Personal Development (PSHE) Designated Safeguarding Officer | Physics |
Mrs Lizelle Goosen | LG | Food & Nutrition/Girls’ Games | |
Mrs Jane Halls | JLH | Sixth Form Supervisor | |
Ms April Hamilton (m/l) | AJH | Deputy Head of English | |
Mr Marc Hawes | MGH | Director of ICT Systems / Head of ICT & Computing | |
Miss Natasha Hobbs | NLH | Dance/Drama | |
Mr James Houlston | JEH | HsM Hereward Hall Director of Outdoor Education | Music/ICT |
Ms Melanie Hughes | MH | HsM Etheldreda | German/Rowing |
Mr Toby Humphry | TPH | HsM Wilkinson House Head of Careers Gap Staff Coordinator | Religious Studies |
Ms Hannah Hutchings | HH | Art/Textiles (p/t) | |
Mr Barnaby Jackson | BSJ | Mathematics | |
Mrs Sharon Jackson | SAJ | HsM Hill House | History/Politics |
Mr John Jermy | JMJ | Senior Technician | |
Miss Emma Jewers | EJJ | Geography | |
Mr Barry John | BRJ | Head of Geography | |
Mrs Janet Johnson | IELTS and ESOL | ||
Mr Joshua Jordan | JMJ | Head of Girls' Cricket | Early Career Teacher |
Miss Fotoula (Fotini) Karampela | FK | Mathematics (p/t) | |
Miss Karen Keen | KGK | Head of Learning Support Special Educational Needs Coordinator | |
Mr Ned Kittoe | EWK | Head of Science and Physics | |
Dr Daisy Knox | DKK | Classics | |
Miss Claire Kyndt | CK | Geography (p/t) | |
Mr Oliver Lenton | OJL | Mathematics | |
Mr Antonio Longo | AL | Head of Photography (p/t) | |
Mrs Arancha Lorente | AXL | Spanish | |
Mr Paul Lott | PAL | HsM Osmond House | Biology |
Mr Matthew Lucas | MEL | Physics | |
Mrs Sarah MacDonald | SMD | Director of Ely Cathedral Girls’ Choir | Music |
Mrs Trish Marshall | TM | Mathematics/Psychology (p/t) | |
Mr Scott Mathie | SFM | Head of Year 9 | Chemistry |
Mrs Kate Mathews | KM | ESOL/Geography | |
Ms Kelly Mealor | KXM | Biology | |
Mr Alex Meddle | ACM | KES Director of Sport | |
Mr Kymon Megas | LKM | Head of Spanish | |
Mrs Rebekah Mellor-Read | RMR | Staff Development Lead Deputy Head of Mathematics | Mathematics |
Mrs Marleen Mertens | MM | German Language Assistant | |
Mrs Emma Munden | EJM | Geography (p/t) | |
Mr Peter North | PBN | Head of Vocal Studies | |
Dr Helen Ost | HRO | Head of Chemistry | |
Mr Harrison Palmer | HJP | Head of Boys' Cricket Resident Tutor Hereward Hall | Boys’ Games/PE |
Mr Oliver Pengelly | OWP | Director of Drama and Theatre | |
Ms Carolyn Pentecost | CP | Hill House Resident Tutor | Biology |
Mr Louis Pinier | LJP | French Language Assistant | |
Mr Neil Porter-Thaw | NPT | Director of Music | |
Mr Philip Pringle | PP | Biology/Chemistry | |
Dr Sarah Prole | SHP | Physics/Biology (p/t) | |
Mr Sean Quinn | SNQ | Head of Psychology | |
Mrs Alison Rhodes | AJR | Director of Art | |
Mr Michael Ruta | MJR | HsM School House | Geography |
Mr Joseph Sellers | JS | Rowing Coach | |
Mrs Katherine Shaw | KXS | Acting Deputy Head of English | English (p/t) |
Dr Caroline Skeels | CPS | Mathematics (p/t) | |
Mrs Charlotte Smith | CMS | Librarian | |
Miss Gill Smith | GS | Director of Higher Education & Graduate Careers Head of Religious Studies & Moral Philosophy | |
Mr Jonathan Smith | JS | Head of Film Studies | English (p/t) |
Miss Isobel Smyth | IAS | Head of Biology | |
Mrs Genevieve Snell | GS | Assistant Librarian | |
Mrs Liz Stearn | LGS | Examinations Officer | |
Mr Harry Stevens | HSS | Graduate Sports Assistant | |
Dr Nigel Tetley | NTT | Religious Studies | |
Mr Peter Thistlethwaite | PWT | Head of Year 13 | Religious Studies |
Miss Eleanor Thompson | EMT | Drama Director in Residence | English |
Miss Georgina Thorpe | GCT | HsM Torfrida | English |
Miss Rachel Todd | RT | Learning Support | |
Mr Tony Tooth | NAT | Director of Academic Administration (p/t) | |
Ms Elisabeth Tyrrell | ERT | Head of Classics | |
Mr Neil Urwin | NZU | Head of German | |
Mr Craig Ward | CW | Head of Rowing School House Resident Tutor | |
Mr Tom Ward | TJW | Head of Fine Art | |
Mr Nick Williams | NJW | Head of Economics | |
Mr Alastair Wilson | AHW | Business | |
Mrs Olivia Worker | OW | Design Technology | |
Mrs Kirsty Wright | KJW | Music | |
Mr Tim Wyndham-Smith | TWS | Assistant Director of Outdoor Education & DofE Manager |